Ilustrativní obrázek služby Webnode – logo v monitoru notebooku a lampička v popředí.

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


WordPress Hero

|

Webnode recenze: web jednoduše a bez starostí

Dnes je řeč často o WordPressu, kterého je plný internet – ostatně i my jsme o tomto redakčním systému napsali celý návod. V každém případě jsou tu ale i další systémy, jako třeba Webnode, které pomohou vytvořit web v průběhu chviličky i naprostému amatérovi bez předchozích zkušeností. Webnode bychom proto definovali jako jednoduchý systém pro širokou škálu uživatelů, kteří chtějí mít poutavou prezentaci, ale odmítají trávit dlouhé hodiny (možná desítky hodin) studováním návodů, resp. tutoriálů na internetu…

Jak jednoduše vytvořit web na Webnode?

Protože v případě Webnode skutečně kraluje jednoduchost a uživatelská přívětivost, koukněte se hned na začátku rezenze na video, kde ukazujeme, jak jsme na Webnodu byli schopni založit web MojeWebovka takřka bleskurychle…v průběhu pouhých pár minut. Věříme, že pak si s nadšením prostudujete i další naše postřehy v recenzi.

Tak či tak, pokud se pro Webnode nakonec rozhodnete, stačí sledovat naše kroky v ukázkovém videu níže a budete schopni ve mžiku vytvořit podobný web, jako je ten náš v ukázce.

Webnode recenze, kterou si potřebujete přečíst

Díky naší recenzi se dozvíte, co Webnode umí – jaké jsou jeho funkce, jaké s ním máme praktické uživatelské zkušenosti my a co od něj můžete očekávat Vy, pokud se rozhodnete jej využívat.

Nejprve ve zkratce k příběhu Webnode. Dnes už je Webnode velkým hráčem, ale spousta lidí neví, že tato světově populární služba má domovské působiště v České republice, konkrétně v Brně. Už v roce 1998 založil Vít Vrba společnost Westcom, Ltd., která se stala předchůdcem dnešního Webnodu. O deset let později (2008) už byla na světě úplně první verze Webnodu. Na české i slovenské platformě bylo do konce roku 2008 postaveno něco kolem 200 tisíc projektů, což je obdivuhodné číslo. Čísla dále rostou a v roce 2013 už je pod Webnodem vytvořen větší počet stránek, než počet obyvatel České republiky (celkově asi 14 milionů). No a v roce 2022 už má Webnode více než 40 milionů zákazníků po celém světě. Dále se snaží pracovat na přinášení nových funkcí, zjednodušování uživatelského prostředí, a hlavně zvyšování celkové úrovně služby. Cesta, kterou společnost Webnode doteď urazila, je jistě obdivuhodná. A je jedním z důvodů, proč si Webnode určitě zaslouží pozornost. Nyní už si povíme něco k Webnodu jako takovému a seznámíme Vás s tímto systémem, jeho prostředím a funkcemi do detailu.

Založení účtu na Webnode

Na úvodní stránce webnodu stačí kliknout na akční tlačítko Vytvořit stránky a dostanete se k jednoduchému formuláři, kde ve zkratce vyplníte název webu, váš e-mail, heslo a následně vše potvrdíte kliknutím na Registrovat a vytvořit web. Ve mžiku jste připravení začít. Webnode šetří Váš čas a zbytečně Vás nezdržuje zdlouhavými registračními formuláři. Chce po Vás jen základní a nejnutnější informace, a poté hned následují další kroky. Za to si jednoznačně zalouží palec nahoru.

Ukázka jednoduchého procesu registrace na Webnode.

Následně si vyberete, jaký typ stránek chcete vytvořit – buďto Webové stránky, anebo Internetový obchod. 

Výběr typu stránek a šablony na Webnode

Pro klasický web stačí zvolit možnost Webové stránky. Pokud byste chtěli zakládat internetový obchod s produkty, které na něm chcete prodávat, zvolte Internetový obchod.

Ukázka typu stránek, který chce uživatel tvořit – webové stránky či internetový obchod.

K dispozici je široká paleta různých tématicky zaměřených šablon. Počínaje šablonami pro firmy, přes blogové šablony, až po ty e-shopové. Výběr je dostatečně pestrý a líbivou šablonu si vybere naprosto každý. Je evidentní, že doba pokročila, a stejně tak vývoj společnosti Webnode, neboť šablony jsou zpracované s důrazem na design a praktickou funkčnost…a přesto si zachovávají filosofii naprosté jednoduchosti i pro laika, který si přišel “jenom vytvořit web” a nechce řešit všechny ty oplétačky kolem. Šablony jsou filtrovány do kategorií: Oblíbené, Firemní, Internetový obchod, Osobní stránky, Blog, Restaurace & Jídlo, Hudba, Portfolio, svatba, Valentýn. 

Ukázka výběru šablon Webnode.

Po výběru šablony Vás Webnode upozorní, že jsou Vaše stránky nachystané, ukáže Vám adresu, pod kterou je najdete a prostřednictvím akčního tlačítka Upravit stránky můžete začít tvořit web. Opět velmi jednoduchý postup, ve kterém se začátečník nesplete.

Ukázka tlačítka Upravit stránky na Webnodu.

Upravování webových stránek na Webnode

V levém horním rohu, vedle loga Webnode je položka Stránky, jejímž prostřednictvím si jednotlivé stránky snadno uspořádáte (jejich přetažením na jiné místo), dále máte možnost danou stránku zobrazovat či nezobrazovat v menu, zamknout jí, anebo nastavit SEO stránky (Titulek, Popisek…). Konkrétní stránku můžete navíc rovnou z tohoto panelu upravovat, kopírovat, anebo odstranit. Stejně tak lze přidávat nové stránky. Zprvu může prostředí pro uživatele-začátečníka působit poněkud složitě a zmatečně…nicméně, dáme ruku do ohně za to, že brzy se s tímto systémem skamarádíte a postup si snadno zautomatizujete. Konkrétní úprava jednotlivých stránek je pak naprosto jednoduchá a intuitivní, jak ostatně ukazujeme ve videu výše. Uživatel si ji brzy zautomatizuje a troufáme si říct, že mu nebude činit sebemenší problémy.

Ukázka možností položky Stránky na Webnodu.

Pro kompletní uchopení popisovaných funkcí se můžete podívat na videonávod od samotného Webnodu, který detailně ukazuje všechny funkce a benefity.

Nastavení projektu Webnode a jednotlivé sekce

Další důležitou položkou je Nastavení projektu, které najdete v horním levém rohu webu. Po kliknutí se Vám otevřou rozsáhlé možnosti nastavení. Níže ve stručnosti popíšeme účel jednotlivých sekcí nastavení.

Ukázka možností položky Nastavení na Webnodu.

Základní přehled účtu Webnode

V základním přehledu najdete informace o tom, jaký je váš aktuální prostor na disku (v balíčku Free je maximální kapacita aktuálně 100 MB) a kapacita pro přenost dat (balíček Free umožňuje přenos maximálně 1 GB dat) – snadno tedy máte přehled čerpání dané kapacity.

Domény

Zde máte možnost si provozovat web s vlastní doménou. Zjednodušeně to znamená, že tvar vaší adresy nebude např.: moje-webovka-3.webnode.cz, ale unikátní doména, kterou si sami zvolíte – tedy v našem případě např.: mojewebovka.cz. Tato možnost je součástí předplacených tarifů (aspoň tarif Limited).

E-mailové účty

V sekci e-mailové účtu lze vytvářet a spravovat e-mailové účty. To je k dispozici pouze pro uživatele, kteří mají zaplacené prémiové služby (tj. tarif Mini, Standard, Profi či Business). Pokud byste si však chtěli vytvořit email s vlastní doménou, lze to samozřejmě i nezávisle na Webnodu.

Editoři webu

V této sekci lze pozvat uživatele, aby se podíleli na správě webu a udržovali společně s Vámi obsah stále aktuální. Ideální například pro firmy, e-shopy a další oblasti, na kterých se podílí více lidí, kteří potřebují mít přístup k webu.

Nastavení webu

Tato sekce je jednou z nejdůležitějších – umožňuje Vám totiž upravovat název webu, nastavovat jeho viditelnost pro vyhledávače (tj. hlavně Google, Seznam), propojit Váš účet Webnode s Google Analytics (čili podrobně sledovat návštěvnost a další statistiky k Vašemu webu), nastavit si lištu Cookies (GDPR) atd.

Vzhled

Toto je rovněž jedna z nejdůležitějších sekcí – zde můžete měnit barvy a fonty webu, jeho rozvržení, podobu tlačítek, dále formuláře, obrázky či Favicon (malá ikonka webu). Některé funkce, kterými budete v Nastavení procházet, jsou k dispozici až pro placené balíčky služby Webnode. Nicméně, velká část těch nejdůležitějších je k dispozici zdarma.

E-shop

V této sekci si může uživatel snadno zadávat produkty, které chce prodávat. Lze samozřejmě nastavit ceny a další parametry.

Zálohování a obnova dat

Tato sekce spadá pod prémiové služby čili mohou jí využívat uživatelé s placenými tarify Standard, Profi, anebo Business. Záloha stránek je samozřejmě nejen praktickým, ale i bezpečnostním prvkem jakéhokoliv webu, tudíž je tato funkce důležitá a doporučujeme ji každému, kdo nechce riskovat ztrátu dat.

Jazyky

Sekce umožňuje provozovat web v různých jazykových mutacích, což může mít vliv na šíři publika webu. Rovněž tato funkce spadá do prémiových, tudíž ji mohou používat zákazníci s předplaceným tarifem Standard, Profi či Business.

Je Webnode vhodný pro Vás?

Jak už jsme psali v úvodu, Webnode je službou, jejímž hlavním benefitem je jednoduchost  pro jakéhokoliv uživatele. S nadsázkou se dá říct, že díky Webnodu si vytvoříte web takřka mávnutím kouzelného proutku. To je velkou výhodou…ale zároveň je to taky limitem Webnodu, a to v případě, že uživatel potřebuje budovat pokročilejší projekt a vyhledává pokročilejší funkce. To jsou například rozsáhlé e-shopy, profesionální blogy ad. Pro tyto se hodí spíše WordPress řešení, anebo jiné služby. 

Nicméně, pokud jste typem zákazníka, který si potřebuje vytvořit nenáročný a vizuálně poutavý web, a to “bez trápení” a v kratším časovém intervalu, Webnode bude pravděpodobně skvělé řešení právě pro Vás a vřele Vám ho doporučíme. 

Webnode je vhodný pro člověka, který chce běžnou osobní on-line prezentaci, živnostníka, který chce zákazníkům poskytnout informace on-line, jednoduchý módní brand, který prodává menší počet produktů atd. atd. Webnode rozhodně stojí za zkoušku a prostřednictvím založení účtu zdarma a množství funkcí, které jsou k dispozici bezplatně, si velmi snadno uděláte představu o tom, zda chcete Webnode používat.

Zákaznická podpora Webnode

Jako základ funguje on-line nápověda Webnodu, kderá slouží jako databáze různých témat, která zákazníci obvykle řeší. Můžete tam tedy najít celou řadu užitečných odpovědí na otázky, které Vás zajímají. 

Dále je možné s Webnodem komunikovat prostřednictvím kontaktního formuláře, anebo e-mailu. Dostupnost je 24/7, přičemž zájmem Webnodu je vždy co nejrychlejší reakce na Váš dotaz, resp. vyřešení vašeho problému. Zákazníci s placenými tarify mají dokonce přednostní podporu a jejich dotazy jsou řešeny ve zkráceném čase.

Obecně je zákaznická podpora Webnodu pečlivě proškolená a ochotná, takže zákazník se nemusí bát, že by „zůstal na ocet“ a nevyřešil svůj problém.

Ceník Webnode služeb

V základu je Webnode zdarma, ale pokud chce zákazník pokročilejší funkce a parametry, je potřeba si předplatit konkrétní tarif. Pokud si Webnode vyzkoušíte a bude Vám “sedět”, rozhodně doporučujeme aspoň tarif Mini, spíše tedy Standard.

Náhled ceníku na stránkách Webnode.
  • Limited za 75 Kč/měsíc
  • Mini za 139 Kč/měsíc
  • Standard za 249 Kč/měsíc
  • Profi za 449 Kč/měsíc

Nejlevnější balíček, který umožňuje použití/přidání vlastní domény, má velmi omezený přenos dat i prostor pro data webových stránek uložená na serveru. V patičce webových stránek se zobrazuje (stejně jako u tarifu Mini) reklama, což může některé zákazníky iritovat 🙂 Jak sami vidíte na obrázku, pokročilé funkce jsou v případě tarifu Limited velmi omezené –  a to s ohledem na to, že tarif slouží hlavně k provozování vlastní domény (jehož je nedílnou součástí v případě, že chce uživatel mít web pod vlastní doménou)

Tarif Mini pak opriti tarifu Limited přidává navíc možnost založit si 1 vlastní e-mailovou schránku a mít na pozadí stránek video.

Asi nejlepším tarifem pro běžného, neprofesionálního uživatele, který si chce Webnode užít skutečně naplno, je Standard. – nabízí dostatek prostoru na serveru i dostačující kapacitu pro přenos dat. Všechny prémiové funkce jsou předplatiteli plně k dispozici – počínaje přednostní podporou a použitím vlastní domény, přes možnost založit si 20 e-mailových schránek, umožnit registraci až stovce uživatelů, konče zálohováním webu.

Stále je však k dispozici možnost využívat Webnode zcela zdarma s jeho základními funkcemi.

Shrnutí recenze Webnode

V souhrnu jsme s Webnodem velmi spokojení, pokud se na něj díváme optikou, že jde o vysoce “user-friendly” nástroj pro širokou paletu uživatelů, kteří si nepotrpí na propracovaných funkcích webu. V tomto ohledu může Webnode zcela naplnit představy uživatelů. Kladně hodnotíme také pěkně vypadající šablony, které nepůsobí “nízkonákladově”, ale naopak působí profesionálně, čistě a přehledně. 

Přesto však bude existovat skupina uživatelů, kteří potřebují pokročilejší funkce a propracovanější systém, a raději sáhnou např. po WordPressu nebo po alternativách (může se jednat třeba o pokročilejší blogery, kterým nebude Webnode se základními funkcemi postačovat a raději využijí jiný systém), jak si snadno založit vlastní web s doménou. Jako přiklad můžeme jmenovat třeba Wedos Website, což je konkurenční nástroj českého poskytovatele webhostingů a domén. Kapitola pro sebe sama je pak šablona DIVI (doporučujeme si přečíst naší recenzi), prostřednictvím které je možné na WordPressu tvořit propracované stránky, které zdaleka nemají taková omezení, jako Webnode.

Pokud patříte mezi uživatele, kteří očekávají víc, nic vám nebrání tomu postupně začít tvořit web na WordPressu. No a pokud se Vám naopak líbí Webnode, směle do toho, registrujte si účet a začněte snadno stavět Váš první jednoduchý Webnode web.


WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky