JAK VYBRAT WORDPRESS

HOSTING.

Jednou z prvních věcí, kterou uživatel WordPressu obvykle řeší, je výběr vhodného hostingu pro aktuální nebo budoucí webové stránky. Ten je totiž nutným předpokladem každého úspěsného webu. Českých společností, které hosting nabízejí, je ale celá řada. Tato lekce Vám pomůže vybrat nejlepší hosting pro WordPress, respektive Váš web. 

 

Dozvíte se, jaké by měl mít webhosting parametry. Ukážeme Vám konkrétní typy hostingu a čeho si všímat při výběru mezi nimi. Abychom Vám výběr ještě více usnadnili, máme pro Vás tipy na konkrétní poskytovatele webhostingu pro WordPress v České republice.

Článek s tímto tématem najdete v rámci kategorie Digitální nomádství také na blogu Hodně štěstí, zdraví.

Kliknutím na tlačítko se přemístíte do konkrétní kapitoly této lekce.

CO JE TO DOMÉNA?

Doména (čili doménové jméno) je adresa stránky, která má zpravidla předponu "www." a příponu ".cz", ".com", ".eu" a mnoho dalších. Pro Českou republiku, respektive český hosting, je typická právě zmiňovaná přípona ".cz". Pokud se tedy například rozhodnete mít obchod s elektronikou v Táboře, může Vaše doména vypadat třeba takto: www.elektroobchod-tabor.cz. Ta naše má zase tvar www.mojewebovka.cz, ale to už určitě dobře víte :-). 

CO JE TO WEBHOSTING?

Webhosting si můžete představit jako pronájem úložiště na serveru (servery jsou, zjednodušeně řečeno, "velké počítače") třetí strany. Na toto úložiště se ukládá celý obsah Vašeho webu. Pokud si chcete založit webové stránky, bude pro Vás v první řadě důležitý kvalitní poskytovatel webhostingu čili ten, kdo server pronajímá a poskytuje Vám související služby. Díky němu můžete publikovat webové stránky na internetu, aniž byste si museli pořizovat vlastní server.

WordPress hosting a vhodné parametry

PHP verze 7+

MySQL verze 5.6+

Zjednodušeně: Hostingové společnosti používají k poskytování svých služeb tzv. servery. Stačí si je představit jako "velké počítače". Tyto pracují s WordPressem bez potíží od PHP verze 7 (+vyšší) a MySQL verze 5.6 (+vyšší). Bez obav, v ČR je to běžnou součástí většiny služeb.

Podpora HTTPS 

Jednoduše řečeno: HTTPS umožňuje zabezpečenou komunikaci v počítačové síti. Když ho má Vaše stránka aktivní, ostatní to většinou poznají podle symbolu zámečku v oblasti adresního řádku prohlížeče. Nezapomeňte: je to jeden z důležitých znaků důvěryhodného webu, tedy nemělo by chybět.

Snadná instalace WordPressu

Čím dál více českých poskytovatelů hostingu má systém WordPress tzv. "předinstalovaný". Vřele Vám tuto možnost doporučujeme. Prakticky to znamená, že si WordPress jedním kliknutím nainstalujete, a to rovnou z prostředí administrace.

Záruka spokojenosti

Kvalitní hostingové společnosti obecně garantují, že servery, na kterých jsou uloženy Vaše webové stránky, budou fungovat maximum času (ideálně 99,9 %), po který služby využíváte. Bez jakýchkoli neplánovaných výpadků a odstávek, které, ruku na srdce, nikdo nechce!

Technická podpora

Špičková technická podpora a seriózní jednání jsou základem všeho. Trvejte na nich. Některé firmy mají stanovené konkrétní dny a časové rozmezí, kdy je podpora dostupná. Jiné jsou však k dispozici NONSTOP. Pokud vzniknou komplikace, toto jistě velmi oceníte!

PROZKOUMEJTE HOSTING WEDOS

WordPress hosting a jeho typy

Hosting zdarma (Free hosting)

Free hosting čili hosting zdarma je kapitola sama pro sebe, ovšem zákazníky často vyhledávaná. Zájemci o hosting zdarma by se však měli mít na pozoru. Jak praví známá česká replika, "zadarmo ani kuře nehrabe". Bohužel, u free hostingu to platí dvojnásob. Hosting zadarmo sice můžete skutečně dostat, ale vždy je něčím limitovaný. Ať už je to zobrazování (většinou bannerových) reklam přímo na webových stránkách nebo výrazně omezené parametry hostingu, které samozřejmě limitují plynulý chod Vašich webových stránek. Navíc, nikdy nevíte, kdy tato zdánlivě výhodná a lákavá nabídka skončí. Váš web tak může být jednoho dne zrušený. Pokud to myslíte s webovým projektem opravdu vážně, doporučujeme se jakýchkoli hostingových služeb zadarmo zříci.

Sdílený hosting

Sdílený webhosting bývá častým a spolehlivým řešením pro začátečníky i běžné uživatele (například majitele "hobby stránek" nebo menší podniky začínající s byznysem). Pokud je WordPress web uložen na sdíleném webhostingu, znamená to, že prostor na serveru sdílí také s dalšími webovými stránkami (těch mohou být desítky, ale třeba i stovky). Z tohoto důvodu je zpravidla spojen s dostupnější cenou. Výkon Vašich stránek je ale závislý právě na tom, kolik dalších webů sdílí prostor s tím Vaším, jaký potřebují všechny weby výkon apod. V konečném důsledku tedy Váš web nemusí disponovat uspokojivou rychlostí, resp. výkonem.

VPS hosting

VPS čili Virtuální Privátní Server je skvělou volbou u zákazníků s náročnějšími požadavky (například u středně velkých firem), kteří nechtějí mít vlastní server a stačí jim určité cenově dostupnější řešení. VPS označuje softwarové rozdělení serveru na více oddílů – tzv. virtuálních serverů. U VPS webhostingu je vhodné mít po ruce zkušeného odborníka, jelikož nastavení a ovládání VPS předpokládá pokročilé technické dovednosti. Jedině díky nim pak mohou stránky optimálně fungovat.

Dedikovaný server

Dedikovaný server je pokročilým a ryze profesionálním řešením. Obecně je považován za nejvyšší úroveň serveru. Využijí ho zejména weby rozšiřujících se společností, jejichž online podnikání má z hlediska provozu webu vysoké nároky. V praxi to vypadá tak, že si pronajímáte fyzický server od společnosti poskytující webhosting. Ten si pak zcela přizpůsobujete Vašim požadavkům. Pokročilé technické znalosti v souvislosti s obsluhou serverů jsou tedy nutnou součástí. Výhodou je, že se nemusíte obávat snižování výkonu v důsledku sdíleného prostoru s jinými weby. Nevýhodou je vyšší cena.

WordPress hosting

Na trhu se díky potenciálu a dlouhodobé popularitě WordPressu prodávají také specializovaná hostingová řešení přímo pro WordPress. Jejich výhodou je optimalizace pro tento redakční systém. Smyslem je, aby Vaše stránky fungovaly co nejlépe a byly maximálně výkonné. Nejčastěji jde o klasický nebo sdílený. Výjimkou však nejsou ani dedikované servery. V řadě takových služeb je rovnou zahrnuta i komplexní správa Vašeho webhostingu, v zájmu jeho co nejlepší funkčnosti. Máte tedy dostatek prostoru zabývat se přímou podstatou webu – tedy tvořením obsahu. To ostatní zajišťuje specializovaný poskytovatel webhostingu. Nevýhodou může být relativně vysoká cena.

Jaký hosting zvolit?

Výše jsme Vám ukázali jednotlivé typy webhostingů pro redakční systém WordPress. Teď si jistě kladete otázku, jaký ze seznamu je pro Vás ten nejvhodnější?! Jedním z hlavních indikátorů při rozhodování je účel WordPress webu.

 

Chcete na WordPressu provozovat blog, osobní portfolio nebo firemní stránky menšího rozsahu? Potom Vám jistě postačí levnější hosting, pravděpodobně sdílený. Stejně tak, pokud jste začátečníkem, který chce postupně objevovat svět vlastního webhostingu. A podpoříme Vás – sami jsme vyzkoušeli leccos. Třeba webhostingy zadarmo, které disponují nízkým výkonem a jako daň si určují, že na svých webových stránkách budete zobrazovat různé reklamy z jejich systému. Proto tuto variantu na základě vlastních zkušeností určitě nedoporučujeme. Pokud to s vlastním webem myslíte opravdu vážně, je rozumné si připlatit. Kvalitní webhostingy jsou dnes cenově dostupné de facto pro každého a lze se vejít do částky, cca, 1 500 CZK za kompletní roční provoz webhostingu i domény.

 

Pokud provozujete rozsáhlý e-shop nebo internetovou službu typu sociální síť, seznamka (apod.), budete nejspíše potřebovat výkonnější hosting, jakým je VPS či přímo dedikovaný server. Obecně platí pravidlo, že čím je rozsáhlejší web a vyšší návštěvnost, tím se zvyšují i nároky na parametry webhostingu. Je také namístě se informovat o tom, jaký má Vámi vybraný hostingový plán PHP Memory_Limit – některé WordPress stránky (resp. pluginy) totiž vyžadují vyšší hodnotu tohoto limitu a nebudou fungovat dobře, bude-li přečerpáván. Proto doporučujeme hodnotu 256 MB. Stejně tak je důležitou hodnotou PHP Time_Limit – tedy limit, který určuje, jak dlouho mohou být prováděny skripty (čili úkoly). Optimální hodnotou je 160 sekund. Některé hostingy však disponují pouze hodnotou 30 sekund, což se může negativně projevit například ve funkčnosti některých pluginů, kterým tento limit nepostačuje.

 

Pokud si nebudete vědět rady, můžete se poradit s námi nebo s Vaším budoucím poskytovatelem, který by Vám měl doporučit ten nejlepší webhosting pro Vaše webové stránky.

50% SLEVA NA WEBHOSTING NOLIMIT

při objednávání použijte kód: WN650EID4D

Vybraní poskytovatelé webhostingu

WEDOS 

 • Wedos je jedním z předních českých poskytovatelů webhostingu, který se postupně vypracoval na pozici: nejprodávanější hosting v České republice. K dispozici má dva tarify – "NoLimit" (základní) za cenu 363 CZK/rok a "NoLimit Extra" (pokročilý) za cenu 1452 CZK/rok. Cena obou tarifů je mezi ostatními poskytovateli velmi příznivá, aniž by se to jakkoli projevovalo na kvalitě služeb.   
 • Základní hosting (NoLimit) je dostačující na provoz běžných webových prezentací. Zejména tedy osobních webových stránek, prezentací menších firem, portfolií činností, běžných blogů či různých nenáročných webových projektů apod.   
 • Pokročilý hosting (NoLimit Extra) oceníte v případě, že je Váš web náročný na výkon. Nolimit Extra je komplexním řešením pro pokročilé weby, jako jsou e-shopy, profesionální blogy, prezentace větších firem apod. V jeho ceně jsou také nadstandardní služby, jako je pravidelné zálohování, antispam, zabezpečení SSL či antivir ad.  
 • Ocenění hodná je také NONSTOP technická podpora, která reaguje na podněty okamžitě a je Vám k dispozici pro řešení jakýchkoli dotazů ohledně poskytovaných služeb či problémů s nimi. Pro WordPress uživatele je důležité, že Wedos nabízí jednoduchou instalaci WordPressu na jedno kliknutí přes administraci. V nabídce samozřejmě nechybí VPS ani dedikované servery.  
 • Ve spolupráci s Wedosem jsme pro Vás připravili 50% slevu na Webhosting NoLimit. Při objednávání stačí zadat následující kód: WN650EID4D

ČESKÝ HOSTING

 • Také Český hosting je na pomyslné špičce v oblasti poskytování webhostingu. Je to tradiční český poskytovatel služeb pro Vaše webové stránky s velmi příznivou cenovou nabídkou, kvalitními, stabilními a konkurenceschopnými službami. Český hosting nabízí pouze jeden typ webhostingu, a to za 1210 CZK/rok. Ten má všechny potřebné parametry, které bez problémů zvládnou provoz jednoduchých i náročnějších webových projektů. 
 • Tarif zahrnuje například 25 GB prostoru pro web, neomezený počet databází a emailů, neomezený přenos dat, ale také antispam, antivir a SSL zabezpečení. 
 • K vytýkaným parametrům patří hodnota PHP_Time_Limitu, která činí pouze 30 sekund. V konečném důsledku to znamená, že úkoly (skripty) mohou být prováděny pouze po tuto dobu. Mohou tak vzniknout problémy v případě, že bude potřeba více času (např. u některých WordPress pluginů). Oproti tomu Český hosting disponuje PHP_Memory_Limitem 256 MB, což je dostatečně vysoká hodnota pro běh základních i náročnějších WordPress projektů.
 • Technická podpora Českého hostingu sice není k dispozici nonstop, ale zato je celkově hodnocena velmi kladně a patří mezi poskytovateli k jedné z nejlepších. U Českého hostingu samozřejmě nechybí možnost instalace WordPressu na jedno kliknutí. Pro náročnější uživatele jsou pak k dispozici VPS nebo dedikované servery.

SAVANA

 • Savana patří mezi kvalitní poskytovatele hostingu. Stejně jako Wedos nebo Český hosting disponuje výkonnými servery, které jsou uloženy v moderním datacentru. Nabízí sdílený webhosting až pro 5 domén. Data můžete mít uložena buďto na pomalejších discích typu HDD nebo na rychlých SSD discích. Vřele doporučujeme druhou variantu, neboť v současné době začíná být u kvalitních poskytovatelů webhostingu nepsaným standardem. V nabídce je tarif "Savana 101" (s horšími parametry) za 504 CZK/rok a "Savana 201" (s lepšími parametry) za 1308 CZK/rok.
 • Hosting s pokročilými parametry (tj. Savana 201) je vhodný i pro náročnější projekty. Zejména, pokud pod ním nepotřebujete provozovat více webů, které by potenciálně mohly zpomalovat stránky (resp. výkon). Nabízí 20 GB prostoru pro web, což je dostatečná hodnota pro weby malého i velkého rozsahu. Dále je ve službě zahrnut dostatečný PHP Memory_Limit (256 MG) i PHP Time_Limit (160 sekund). Nechybí ani pravidelné zálohování a bezplatná obnova zálohy, včetně antispamu a antiviru. SSL zabezpečení je k dispozici za příplatek. Vytknout lze chybějící možnost jednoduché instalace WordPressu přímo z administrace hostingu.
 • Technická podpora není k dispozici nonstop, ale zahrnuje různé možnosti, jako je email, živý chat nebo telefon. Reakce je rychlá a komunikace profesionální.

Poslední aktualizace: 

17. června 2020