Jednou z prvních věcí, kterou provozovatel, nejen WordPressu, ale prakticky každého webu obvykle řeší, je výběr vhodného hostingu pro aktuální nebo budoucí webové stránky. Ten je totiž nutným předpokladem každého úspěsného webu. Českých společností, které hosting nabízejí, je ale celá řada. Tento komplexní návod Vám pomůže se zorientovat v nabídce hostingů a vybrat nejlepší hosting (nejen) pro WordPress. Dozvíte se, jaké by měl mít webhosting parametry. Ukážeme Vám konkrétní typy hostingu a čeho si všímat při výběru mezi nimi. Abychom Vám výběr ještě více usnadnili, máme pro Vás tipy na konkrétní poskytovatele webhostingu pro WordPress v České republice.

Porovnání úspěšných českých poskytovatelů hostingu

Začneme tím nejdůležitějším – totiž porovnáním jednotlivých poskytovatelů, kteří stojí v českém prostředí za zmínku a patří mezi nejkvalitnější poskytovatele WordPress webhostingu. Pokud vás zajímá pouhý tip, jaký hosting zvolit, můžete zůstat u této pasáže. Pokud však budete chtít detailnější informace, v dalších kapitolách naleznete podrobnější popis jednotlivých poskytovatelů webhostingu. Kliknutím na odkaz si rovnou můžete prohlédnout jejich nabídku.

WEDOS– nejlepší poměr cena/výkon
– vysoká kvalita a spolehlivost
– neomezený prostor + přenos dat
– inovátor a lídr na CZ trhu
– komplexní zákaznická podpora
Wedos osobně používáme na všech našich běžících projektech a v rámci cca 10leté zkušenosti s tímto poskytovatelem jej můžeme vřele a s klidným svědomím doporučit. Pozitivně hodnotímě především stabilitu služeb, kvalitní technickou podporu a inovátorské myšlení.webhosting Wedos
BLUEBOARD– moderní a kvalitní poskytovatel
– multihosting až pro 10 domén
– jednotná, srozumitelná cena
– jednoduché a intuitivní prostředí
– komplexní zákaznická podpora
Blueboard má na českém trhu dlouhodobou pozitivní reputaci. Se službami máme skvělé zkušenosti. Pozitivně hodnotíme hlavně srozumitelné cenové podmínky, včetně intuitivního prostředí na webu/administraci.webhosting Blueboard
VÁŠ HOSTING– moderní a kvalitní poskytovatel
– absence limitů (přenesená data, e-maily, FTP, databáze, subdomény)
– hosting zaměřený na OpenSource (WordPress, Joomla, Drupal ad.)
– jednoduché a intuitivní prostředí
– komplexní zákaznická podpora
Váš hosting je lokálním poskytovatelem s domáckou atmosférou a s více než 10letou praxí, která upřednostňuje spolehlivost, rychlost a bezpečnost provozu webových stránek zákazníků.webhosting Váš hosting
ČESKÝ HOSTING– tradiční český poskytovatel
– dobré parametry hostingu
– jednotná cena / srozumitelnost
Váš hosting je lokálním poskytovatelem s více než 10letou praxí, která klade důraz na spolehlivost, rychlost a bezpečnost provozu webových stránek.webhosting Český hosting
WEBSUPPORT– prověřený globální poskytovatel
– zaměření na vysoký výkon
– orientace na WordPress
– inovátorský přístup k rozvoji
– moderní a jednoduché prostředí
WebSupport je moderním a léty prověřeným poskytovatelem webhostingových a doménových služeb, který má co nabídnout nejen z hlediska výkonu, ale i z hlediska zaměření na systém WordPress.webhosting Websupport

Doména vs. webhosting

Lidé se nás často ptají, k čemu přesně slouží webhosting a k čemu je dobrá doména. Ačkoli by se tato otázka mohla zdát jako začátečnická, víte co se říká – opakování je matka moudrosti. Princip domény a webhostingu je veskrze jednoduchý a krátce si ho připomeneme na následujících řádcích. 

Co je to doména?

Doména (čili doménové jméno) je adresa stránky, která má zpravidla předponu „www.“ a příponu „.cz“, „.com“, „.eu“ a mnoho dalších. Pro Českou republiku, respektive český hosting, je typická právě zmiňovaná přípona „.cz“. Pokud se tedy například rozhodnete mít obchod s elektronikou v Táboře, může Vaše doména vypadat třeba takto: www.elektroobchod-tabor.cz. Ta naše má zase tvar www.mojewebovka.cz, ale to už určitě dobře víte :-). 

Co je to webhosting?

Webhosting si můžete představit jako pronájem úložiště na serveru (servery jsou, zjednodušeně řečeno, „velké počítače“) třetí strany. Na toto úložiště se ukládá celý obsah Vašeho webu. Pokud si chcete založit webové stránky, bude pro Vás v první řadě důležitý kvalitní poskytovatel webhostingu čili ten, kdo server pronajímá a poskytuje Vám související služby. Díky němu můžete publikovat webové stránky na internetu, aniž byste si museli pořizovat vlastní server.

WordPress hosting a vhodné parametry

PHP verze 7.4+, MySQL verze 5.7+ nebo MariaDB 10.2+

Zjednodušeně: Hostingové společnosti používají k poskytování svých služeb tzv. servery. Stačí si je představit jako „velké počítače“. Tyto pracují s WordPressem bez potíží od PHP verze 7.4 (+vyšší) a MySQL verze 5.7 (+vyšší). Bez obav, v ČR je to běžnou součástí většiny služeb.

Podpora HTTPS 

Jednoduše řečeno: HTTPS umožňuje zabezpečenou komunikaci v počítačové síti. Když ho má Vaše stránka aktivní, ostatní to většinou poznají podle symbolu zámečku v oblasti adresního řádku prohlížeče. Nezapomeňte: je to jeden z důležitých znaků důvěryhodného webu, tedy nemělo by chybět.

Snadná instalace WordPressu

Čím dál více českých poskytovatelů hostingu má systém WordPress tzv. „předinstalovaný“. Vřele Vám tuto možnost doporučujeme. Prakticky to znamená, že si WordPress jedním kliknutím nainstalujete, a to rovnou z prostředí administrace. Dnes už tuto možnost nabízí většina českých i zahraničních poskytovatelů hostingu.

Záruka spokojenosti

Kvalitní hostingové společnosti obecně garantují, že servery, na kterých jsou uloženy Vaše webové stránky, budou fungovat maximum času (ideálně 99,8 %), po který služby využíváte. Bez jakýchkoli neplánovaných výpadků a odstávek, které, ruku na srdce, nikdo nechce!

Technická podpora

Špičková technická podpora a seriózní jednání jsou základem všeho. Trvejte na nich. Některé firmy mají stanovené konkrétní dny a časové rozmezí, kdy je podpora dostupná. Jiné jsou však k dispozici NONSTOP. Pokud vzniknou komplikace, toto jistě velmi oceníte!

WordPress hosting a jeho typy

Hosting zdarma (Free hosting)

Free hosting čili hosting zdarma je kapitola sama pro sebe, ovšem zákazníky často vyhledávaná. Zájemci o hosting zdarma by se však měli mít na pozoru. Jak praví známá česká replika, „zadarmo ani kuře nehrabe“. Bohužel, u free hostingu to platí dvojnásob. Hosting zadarmo sice můžete skutečně dostat, ale vždy je něčím limitovaný. Ať už je to zobrazování (většinou bannerových) reklam přímo na webových stránkách nebo výrazně omezené parametry hostingu, které samozřejmě limitují plynulý chod Vašich webových stránek. Navíc, nikdy nevíte, kdy tato zdánlivě výhodná a lákavá nabídka skončí. Váš web tak může být jednoho dne zrušený. Pokud to myslíte s webovým projektem opravdu vážně, doporučujeme se jakýchkoli hostingových služeb zadarmo zříci.

Sdílený hosting

Sdílený webhosting bývá častým a spolehlivým řešením pro začátečníky i běžné uživatele (například majitele „hobby stránek“ nebo menší podniky začínající s byznysem). Pokud je WordPress web uložen na sdíleném webhostingu, znamená to, že prostor na serveru sdílí také s dalšími webovými stránkami (těch mohou být desítky, ale třeba i stovky). Z tohoto důvodu je zpravidla spojen s dostupnější cenou. Výkon Vašich stránek je ale závislý právě na tom, kolik dalších webů sdílí prostor s tím Vaším, jaký potřebují všechny weby výkon apod. V konečném důsledku tedy Váš web nemusí disponovat uspokojivou rychlostí, resp. výkonem.

VPS hosting

VPS čili Virtuální Privátní Server je skvělou volbou u zákazníků s náročnějšími požadavky (například u středně velkých firem), kteří nechtějí mít vlastní server a stačí jim určité cenově dostupnější řešení. VPS označuje softwarové rozdělení serveru na více oddílů – tzv. virtuálních serverů. U VPS webhostingu je vhodné mít po ruce zkušeného odborníka, jelikož nastavení a ovládání VPS předpokládá pokročilé technické dovednosti. Jedině díky nim pak mohou stránky optimálně fungovat.

Dedikovaný server

Dedikovaný server je pokročilým a ryze profesionálním řešením. Obecně je považován za nejvyšší úroveň serveru. Využijí ho zejména weby rozšiřujících se společností, jejichž online podnikání má z hlediska provozu webu vysoké nároky. V praxi to vypadá tak, že si pronajímáte fyzický server od společnosti poskytující webhosting. Ten si pak zcela přizpůsobujete Vašim požadavkům. Pokročilé technické znalosti v souvislosti s obsluhou serverů jsou tedy nutnou součástí. Výhodou je, že se nemusíte obávat snižování výkonu v důsledku sdíleného prostoru s jinými weby. Nevýhodou je vyšší cena.

WordPress hosting

Na trhu se díky potenciálu a dlouhodobé popularitě WordPressu prodávají také specializovaná hostingová řešení přímo pro WordPress. Jejich výhodou je optimalizace pro tento redakční systém. Smyslem je, aby Vaše stránky fungovaly co nejlépe a byly maximálně výkonné. Nejčastěji jde o klasický nebo sdílený. Výjimkou však nejsou ani dedikované servery. V řadě takových služeb je rovnou zahrnuta i komplexní správa Vašeho webhostingu, v zájmu jeho co nejlepší funkčnosti. Máte tedy dostatek prostoru zabývat se přímou podstatou webu – tedy tvořením obsahu. To ostatní zajišťuje specializovaný poskytovatel webhostingu. Nevýhodou může být relativně vysoká cena.

Jaký hosting zvolit?

Výše jsme Vám ukázali jednotlivé typy webhostingů nejen pro redakční systém WordPress. Teď si jistě kladete otázku, jaký ze seznamu je pro Vás ten nejvhodnější?! Jedním z hlavních indikátorů při rozhodování je účel WordPress webu.

Chcete na WordPressu provozovat blog, osobní portfolio nebo firemní stránky menšího rozsahu? Potom Vám jistě postačí levnější hosting, pravděpodobně sdílený. Stejně tak, pokud jste začátečníkem, který chce postupně objevovat svět vlastního webhostingu. A podpoříme Vás – sami jsme vyzkoušeli leccos. Třeba webhostingy zadarmo, které disponují nízkým výkonem a jako daň si určují, že na svých webových stránkách budete zobrazovat různé reklamy z jejich systému. Proto tuto variantu na základě vlastních zkušeností určitě nedoporučujeme. Pokud to s vlastním webem myslíte opravdu vážně, je rozumné si připlatit. Kvalitní webhostingy jsou dnes cenově dostupné de facto pro každého a lze se vejít do částky, cca, 1 500 CZK za kompletní roční provoz webhostingu i domény.

Pokud provozujete rozsáhlý e-shop nebo internetovou službu typu sociální síť, seznamka (apod.), budete nejspíše potřebovat výkonnější hosting, jakým je VPS či přímo dedikovaný server. Obecně platí pravidlo, že čím je rozsáhlejší web a vyšší návštěvnost, tím se zvyšují i nároky na parametry webhostingu. Je také namístě se informovat o tom, jaký má Vámi vybraný hostingový plán PHP Memory_Limit – některé WordPress stránky (resp. pluginy) totiž vyžadují vyšší hodnotu tohoto limitu a nebudou fungovat dobře, bude-li přečerpáván. Proto doporučujeme hodnotu aspoň 256 MB, kterou dnes již splňuje většina služeb – i těch levnějších. Stejně tak je důležitou hodnotou PHP Time_Limit – tedy limit, který určuje, jak dlouho mohou být prováděny skripty (čili úkoly). Optimální hodnotou je 160 sekund. Některé hostingy však disponují pouze hodnotou 30 sekund, což se může negativně projevit například ve funkčnosti některých pluginů, kterým tento limit nepostačuje.

TIP REDAKCE: VYUŽIJTE SLEVOVÉ KÓDY PRO NAŠE ČTENÁŘE

3 naše tipy na poskytovatele webhostingu

WEDOS 

Logo Wedos hostingu.
 • Wedos, náš favorit, je jedním z předních českých poskytovatelů webhostingu, který se postupně vypracoval na pozici: nejprodávanější hosting v České republice. K dispozici má hned tři tarify – „LowCost“ (nejlevnější webhosting), „NoLimit“ (základní webhosting) a „Extra“ (webhosting pro nejnáročnější zákazníky). Cena všech tarifů je mezi ostatními poskytovateli příznivá, aniž by se to jakkoli projevovalo na kvalitě služeb.   
 • Verze LowCost je vhodná pro většinu webů. Zejména tedy osobních webových stránek, prezentací menších firem, portfolií činností, běžných blogů či různých nenáročných webových projektů apod.   
 • Verze NoLimit ocení zejména uživatelé WordPressu, pro které je tato verze vyladěná – bezproblémovou funkci může potvrdit i MojeWebovka 🙂
 • Verze Nolimit Extra je komplexním řešením pro pokročilé weby, jako jsou e-shopy, profesionální blogy, prezentace větších firem apod. V jeho ceně jsou také nadstandardní parametry, jako PHP memory_limit 1024 MB, prostor pro databázi 5 GB ad.  
 • Ocenění hodná je také NONSTOP technická podpora, která reaguje na podněty okamžitě a je Vám k dispozici pro řešení jakýchkoli dotazů ohledně poskytovaných služeb či problémů s nimi. Pro WordPress uživatele je důležité, že Wedos nabízí jednoduchou instalaci WordPressu na jedno kliknutí přes administraci. V nabídce samozřejmě nechybí VPS ani dedikované servery.  
 • Ve spolupráci s Wedosem jsme pro Vás připravili 50% slevu na Webhosting NoLimit. Při objednávání stačí zadat následující kód: WN232OVSAN

BLUEBOARD 

Logo Blueboard hostingu.
 • Blueboard je jednou ze stálic českých poskytovatelů webhostingů. Mezi jeho výhody patří, že má k dispozici jednotný webhostingový tarif s jednotnou cenou. Snaží se tak být pro uživatele maximálně transparentní a jednoduchý. Webhosting má nejen příznivou cenu, ale lze si ho také na 14 dní bezplatně vyzkoušet.
 • Blueboard, stejně jako Wedos, nabízí jednoduchou instalaci WordPressu na jedno kliknutí přes administraci. Ostatně, hosting Blueboardu je na uživatele WordPressu zaměřený a plně s nimi počítá.
 • Mezi výhody, které stojí za zmínku je, že v rámci jednoho hostingu lze používat až 10 domén, což je mezi konkurencí velmi výhodná a ne úplně samozřejmá možnost.
 • Blueboard dále má dostatečně velký prostor pro emaily, web i databázi, navíc poskytuje uživatelům zálohy zdarma – až 14 dní zpětně a další.
 • Blueboard je také chválen pro dobré vztahy se svými klienty, resp. skvělou technickou podporu.

ČESKÝ HOSTING

Logo Českého hostingu.
 • Také Český hosting je tradičním českým poskytovatelem služeb pro Vaše webové stránky s velmi příznivou cenovou nabídkou, kvalitními, stabilními a konkurenceschopnými službami. Český hosting nabízí pouze jeden typ webhostingu za jednotnou cenu. Díky tomu. je jednoduché se v jeho službách orientovat. Ten má všechny potřebné parametry, které bez problémů zvládnou provoz jednoduchých i náročnějších webových projektů. 
 • Tarif zahrnuje například 25 GB prostoru pro web, neomezený počet databází a emailů, neomezený přenos dat, ale také antispam, antivir a SSL zabezpečení. 
 • K vytýkaným parametrům patří hodnota PHP_Time_Limitu, která činí pouze 30 sekund. V konečném důsledku to znamená, že úkoly (skripty) mohou být prováděny pouze po tuto dobu. Mohou tak vzniknout problémy v případě, že bude potřeba více času (např. u některých WordPress pluginů). Oproti tomu Český hosting disponuje PHP_Memory_Limitem 256 MB, což je dostatečně vysoká hodnota pro běh základních i náročnějších WordPress projektů.
 • Mezi další výtky patří ta, že Český hosting nemá příliš inovátorský přístup a v zásadě se někdy může zdát, že si na trhu tak trochu “nechává ujet vlak”. I tak jsou jeho služby v průřezu časem dlouhodobě kvalitní a stabilní.
 • Technická podpora Českého hostingu sice není k dispozici nonstop, ale zato je celkově hodnocena velmi kladně a patří mezi poskytovateli k jedné z nejlepších. U Českého hostingu samozřejmě nechybí možnost instalace WordPressu na jedno kliknutí. Pro náročnější uživatele jsou pak k dispozici VPS nebo dedikované servery.