Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


WordPress Hero

| |

Email s vlastní doménou – jak na to?

Chcete mít e-mail s vlastním tvarem, ale nevíte jak na to? Určitě jste si všimli, že spousta lidí má vlastní tvar e-mailu – např. [email protected] nebo [email protected] apod. Zcela jistě takový tvar e-mailu působí daleko více profesionálně, než klasická koncovka, jako např.: @seznam.cz nebo @gmail.com. Čím dál tím více lidí provozuje email s vlastní doménou, protože postup je zcela jednoduchý a nezabírá mnoho času. My se společně půjdeme podívat na to, jaká je nejsnadnější cesta k emailu s vlastní doménou.

Krok první: pořídíte si vlastní doménu

Jako první budete potřebovat vlastní doménu – vaše doména bude ve tvaru mailu umístěná za zavináčem. Tedy, pokud si například koupíte doménu mamvlastnimailovku.cz, můžete mít mail: [email protected] apod., kde prostor před zavináčem můžete libovolně měnit – tedy místo “ja” můžete mít např. “michal”, “konecne” apod. Finální podoba mailu může být tedy třeba: [email protected], což je ve výsledku i docela vtipné 🙂 Při kontaktu s lidmi, resp. se zákazníky pak vlastní tvar emailu působí daleko lépe a hlavně profesionálně, takže určitě stojí za to si email fungující prostřednictvím vlastní domény pořídit. No a…abychom vás uklidnili, provoz vlastní domény, díky které budete moci email s vlastním tvarem používat, vás nebude skoro nic stát. Nákladově zaplatíte pouze registraci domény a v následujících letech pak její prodlužování…což je v součtu kolem 200 korun/rok. Dostáváme se tedy k samotnému prvnímu a praktickému kroku – nákup domény, který si ukážeme na příkladu jednoho z nejznámějších poskytovatelů v České republice – Wedosu. Sami služby tohoto poskytovatele už přes 10 let využíváme, a jsme si tedy jistí jeho kvalitou a bezpečností.

1) Otevřete si Wedos a začněte vyhledávat v okně s názvem „Zadejte název domény a stiskněte Enter“ vámi vybrané doménové jméno (např. mamvlastnimailovku.cz). Tímto postupem si snadno prověříte, zda je doména volná/obsazená, a zda ji tedy můžete následně zakoupit. Zobrazí se přehled různých koncovek, včetně “.cz”, “.sk” ad., no a hned vedle nich stav/dostupnost. Pokud je název domény s danou koncovkou volný, zpřístupní se vám tlačítko „Registrovat“, přes které je možné provést registraci domény. Pokud je název obsazený – objeví se informace “Doménový název je již zaregistrovaný” Zvolte tedy takový název s koncovkou, který je volný a postupte dál kliknutím na “Registrovat”.

Ukázka prostředí registrace domén na Wedosu.

2) Po kliknutí na “Registrace” následuje první krok objednávky, kde na vás čeká formulář, ve kterém vyplníte základní údaje. V políčku „Název domény“ bude již předvyplněné Vámi vybrané doménové jméno. Dále v políčku „Délka registrace“ zvolíte dobu, po kterou chcete doménu vlastnit. Vzhledem k tomu, že doména bude sloužit pro váš email, doporučujeme zvolit co nejvyšší počet let (v přepočtu je pak cena za jeden rok provozu daleko nižší, než kdybyste doménu každý rok prodlužovali). Doménu si tak můžete předplatit až na 10 let dopředu a nemusíte pak už nic řešit. Navíc, mail budete zřejmě používat věky věků, tedy pravděpodobně déle než oněch 10 let 🙂 Co se týká dalšího pole objednávky s názvem – „Volba webhostingu“, pokud nezamýšlíte provozovat na doméně nějaký web a chcete ji kupovat výhradně se záměrem provozovat na doménovém názvu email, zvolte možnost: po dokončení objednávky neobjednávat webhosting. Pokud chcete provozovat společně s mailovkou i web, mrkněte se určitě na náš další článek jak vytvořit web s vlastní doménou, kde toto téma rozebíráme se vším všudy do detailu. 

3) Po odsouhlasení všech podmínek (zatrhnutí políček před tlačítkem „Pokračovat v objednávce“) se ocitnete ve druhém kroku objednávky, tedy „Nastavení“. Zde je dobré ponechat veškeré hodnoty výchozí (jak ostatně doporučuje sám Wedos). Na stránce tedy nebudete měnit vůbec nic. Pouze zaškrtnete „Souhlasím s podmínkami registrace doménových jmén“ a kliknete na tlačítko „Pokračovat v objednávce“.

4) Ve třetím kroku objednávky vyplníte registrační údaje k Vašemu novému uživatelskému účtu na Wedosu. Pokud účet již máte, pouze se přihlásíte. Čtvrtý krok objednávky po Vás bude požadovat zadání údajů o majiteli domény. V pátém kroku pak vyplníte Vaše fakturační údaje a v posledním, šestém kroku, celý proces registrace dokončíte. Nezapomínejte, prosím, že Vaše doména bude aktivní až ve chvíli jejího zaplacení. Do té doby Vás může kdokoli „předběhnout“.

Krok druhý: zprovozníte email s vlastní doménou (resp. doménovým jménem)

Dalším krokem je zprovoznění e-mailu s vlastní doménou. Máte v zásadě dvě možnosti:

1) Provozování emailové schránky přímo u poskytovatele vašeho webhostingu, ať už je jím právě Wedos, anebo jakýkoli jiný posktovatel

Tato možnost se týká zejména těch, kteří u poskytovatele webhostingu provozují i vlastní webové stránky (viz článek: Jak vytvořit web s vlastní doménou). Služba je u většiny poskytovatelů zdarma, ale může být například omezená nějakými limity. Například u Wedosu je u webhostingu v základu prostor až 5 GB pro e-maily. Jako příplatkovou službu ho lze pak navýšit až o dalších 150 GB. Pokud si tedy kupujete doménu u poskytovatele výhradně s tím účelem, že si chcete založit mailovou schránku s vlastním doménovým názvem, bude pro vás pravděpodobně výhodnější využívat služby některého z externích poskytovatelů, které popisujeme v následující podkapitole.

2) Externí poskytovatelé a jejich komplexní služby pro email s vlastní doménou (např. Google WorkSpace, Microsoft Outlook, Seznam Email Profi)

Řekněme, že pokud zvolíte předchozí krok a budete používat emailovou schránku přímo u poskytovatele webhostingu/domény, můžete tím být dosti limitováni. Úroveň emailových služeb zkrátka není tak pokročilá, jako když si vyberete některého z externích poskytovatelů, který se přímo na provozování emailových služeb zaměřuje a tomu pak odpovídá rovněž úroveň těchto poskytovaných služeb. 

Seznam Email Profi

Začneme tím nejlepším na začátek…kdo by neznal Seznam. A víte o tom, že seznam poskytuje možnost zcela zdarma provázat vaší doménu s mailovou schránkou?! A to vše k dává k dispozici s jedinečnými možnostmi.

Rekapitulace výhod služby Seznam Email Profi.

Napojení domény do služby Email Profi vám umožní pro elektronickou poštu na vaší doméně využít řešení Email.cz od Seznamu. Co se týče napojení domény na Seznam, to je již závěrečným a relativně snadným krokem. Můžete k tomu využít návod přímo od Seznamu, který vás detailně provede napojením.

Pokud Vám vyhovují videonávody, můžete se podívat na podrobný videonávod v tomto videu, kde je detailně ukázáno, jak lze propojit Seznam Email Profi s doménou pořízenou přes Wedos:

Google Workspace

Ve službě Google Workspace lze spravovat veškerou poštu prostřednictvím jediné schránky. Tato Googlovská služba může být velkým benefitem hlavně pro ty, kteří jsou zvyklí používat nástroje od Googlu, jejichž prostředí jim vyhovuje. Nevýhodou může být pro některé lidi cena za balík aplikací Google Workspace, která startuje někde pod 5 eury za měsíc.

Microsoft Outlook

Pro příznivce nástrojů od Microsoftu může být zase skvělým nástrojem Microsoft Outlook. Ten je v základu k dispozici zdarma, ale provozování vlastní domény v rámci vašeho emailu je vázáno na balík Microsoft 365, resp. na předplácení tohoto balíku, jehož cena startuje lehce nad 5 eury.

Tak a nyní máte již vše, co potřebujete k založení a provozování vaší vlastní domény s vlastní emailovou schránkou.


WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky